Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/oskbartek.pl/includes/menu.inc).

Jak przeprowadzać obróbkę cieplną? Jakie parametry powinny być zachowane? O czym powinniśmy wiedzieć?

Najnowsze

Obróbka cieplna jest nazwą obróbki materiałów metalowych, jaka polega na poddaniu materiału wymaganym zabiegom cieplnym. Mają one zamienić strukturę stopu. Sprowadza się to do nadania im określonych cech mechanicznych, fizycznych a także chemicznych. Proces obróbki cieplnej to właściwe operacje oraz zabiegi, które są związane z procesem technologicznym tworzonym w sposób stały, przeważnie na jednym stanowisku roboczym.

odlew
Author: Kirt Edblom
Source: http://www.flickr.com
Zabieg obróbki cieplnej jest częścią operacji, w jakiej skład można zaliczyć nagrzewanie, wygrzewanie oraz chłodzenie. Tego typu obróbkę możemy podzielić na kilka rodzajów, między innymi na obróbkę cielną zwykłą oraz obróbkę cieplną-mechaniczną. Obróbka cieplna przeważnie bazuje na zmianie charakterystyki metali i stopów pod działaniem temperatury i jak bierzemy pod uwagę czas. W obszarze obróbki cieplnej można wyróżnić zwłaszcza wyżarzanie, hartowanie a także odpuszczanie. W praktyce jednak wychodzi tyle dziwnych sytuacji, z jakich ciężko wcześniej zdawać sobie sprawę.

W takiej okoliczności możemy zawdzięczać wiele mniej znanym dziedzinom nauki. Do grona tego typu nauk bez wątpienia trzeba zaliczyć odlewnictwo, które od pewnego czasu stało się bardzo ważnym rzemiosłem, które wykorzystywane jest jednocześnie w motoryzacji, dekoracji, jak i branży domowej. Dla niektórych tego rodzaju technologia jest tajemnicą, gdyż wykorzystywane w niej specjalne narzędzia są mało znane. Mimo to, nie jest ona bardzo wielopłaszczyznowa, jak może na samym początku się wydawać. O co więc w tym chodzi? Wyżarzanie jest zabiegiem obróbki cieplnej, który polega na rozgrzaniu metalu do właściwej temperatury, na wygrzaniu w tej temperaturze oraz na studzeniu jej do temperatury otoczenia. Wyżarzanie najkorzystniej używać do zmiękczania stali jeszcze przed walcowanie na zimno.Żeliwo. odlewnia żeliwa
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Nadaje się też do likwidowania naprężeń materiałowych, zmiany struktury krystalicznej oraz zmiany fizycznych właściwości. Istotne, aby nie stosować zbyt wysokiej temperatury do wyżarzania, nie można także zbyt długo przeprowadzać tego działania, ponieważ w jego wyniku stal może stać się gruboziarnista. Znaczy to, iż zatraci swoje walory ciągliwości i wytrzymałości. Dodatkowo, będzie mniej wytrzymała na uderzenia, a na pewno takiej stali nie będzie chciał kupić żaden klient.