Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/oskbartek.pl/includes/menu.inc).

Jak sprężyny używa się w różnych gałęziach przemysłu, najważniejsze ich rodzaje.

Najnowsze

Sprężyny stały się niezwykle ważnym konstrukcyjnym elementem, stosowanym w wielu maszynach i urządzeniach. Większość osób nie ma nawet świadomości tego, jak dużo sprężyn znajduje się wokół nich, nawet w elektronicznych urządzeniach czy szafkach kuchennych jakaś zapewne się znajdzie. Każdy, kto posiada zwykły zegarek także ma przy sobie sprężynę, bo przecież jego działanie oparte jest na energii wolno uwalnianej z naciągniętej sprężyny. Elementy te przez lata się doczekały ogromnej liczby rodzajów i odmian, lecz można je wstępnie podzielić na parę głównych rodzajów.

sprężyny
Source: pixabay.com
Produkowane są także w bardzo różnych rozmiarach, od całkiem malutkich, stosowanych w zegarkach, aż po kilkudziesięcio kilogramowe do kolejowych wagonów. W ostatnich kilkudziesięciu latach znaleziono również dużo nowoczesnych materiałów, z jakich wytwarza się sprężyny. Spory wpływ miała na to nowoczesna metalurgia, inżynierowie opracowali bowiem nowe rodzaje stali, które znalazły swoje zastosowanie właśnie przy produkcji tych elementów. Bardzo często wykorzystywane i spotykane rodzaje sprężyn to ściskane i rozciągane przykładowo: . Oba rodzaje bardzo podobnie wyglądają, zbudowane są z elastycznego drutu pozwijanego w pewną liczbę zwojów.

Intrygujący artykuł? Jeśli tak sądzisz, to kliknij tutaj, w serwisie (https://rokad.pl/pl/c/Plexa/20), który w tamtym miejscu się znajduje, również jest coś ciekawego.

Z tym że zależnie od rodzaju różnie te zwoje się układają. W sprężynach ściskanych są one od siebie oddalone, a pod wpływem przyłożonej siły będą się przybliżały. Za to wersje rozciągane posiadają zwoje ułożone koło siebie, a kiedy sprężyna zaczyna pracować, to zaczynają się oddalać.w ofercie podziemne maszyny górnicze podziemne maszyny górniczesprężyna
Source: vanel.com
W przypadku tych sprężyn występuje dodatkowy element, a mianowicie ich końcówki, które pozwalają na przymocowanie w pewnych miejscach. W niejednym przypadku konieczne jest także zastosowanie sprężyn w wersji skręcanej, tu doskonałym przykładem jest wspomniany wcześniej zegarek, jaki do swojego działania używa właśnie tego typu odmianę. Można również wspomnieć o sprężynach zginanych, jakie niekiedy zupełnie nie wyglądają jak sprężyny, ale mimo wszystko nimi są. Mają one najczęściej formę blaszek lub prętów wykonanych z elastycznego materiału -