Jakie mamy najbardziej znane rodzaje tłumaczeń? Jak możemy je sklasyfikować?

Najnowsze

Typologia tłumaczeń to tak właściwie obszerna oraz złożona tematyka, stąd więc liczne badania i opracowania, które dokonywane są przez językoznawców. Sprawa tak naprawdę nie jest łatwa, gdyż rodzajów tłumaczeń jest naprawdę wiele, w zależności od kryterium, jakie obierze się przy ich analizie.


tekst do tłumaczenia
Source: pixabay
Na niektóre typy tłumaczeń można patrzeć chociażby pod kątem typu tłumaczonych materiałów oraz ich cech językowych, autora tłumaczenia czy wierności przekładu - [odnośnik]. Pod względem praktycznym warto przypomnieć kilka najczęściej spotykanych terminów. Wiedza ta z pewnością okaże się przydatna przyszłym tłumaczom, ale też klientom, jacy są zorientowani z jakimi rodzajami tłumaczenia mają do czynienia. Wyróżniamy więc tak popularne tłumaczenia pisemne. Polegają one na interpretacji tekstu w języku źródłowym i odtworzeniu go w języku na jaki ma być docelowo przetłumaczony w pisemnej formie.

W takich przypadkach na pewno należy brać pod uwagę kontekst kulturowy, idiomy, lecz też kwestie dotyczące różnic w alfabecie, albo systemie języka. Kolejne najpopularniejsze tłumaczenie to rzecz jasna ustne. W takiej sytuacji więc dostępny jest tekst (zobacz strona internetowa InformCC) wypowiadany przez kogoś w tym danym momencie. W takiej sytuacji osoba tłumacząca musi wykazać się nie tylko świetną znajomością danego języka i konkretnej specjalizacji, lecz i sporym zapleczem leksykalnym, elastycznością czy odpornością na stresujące sytuacje. Mogą w związku z tym wyniknąć błędy, uproszenia, przekład zaś może odbiegać od ideału. Jeśli zaś chodzi o tłumaczenia ustne, to trzeba wiedzieć, iż do takiej grupy zalicza się tłumaczenia (bestword.co.uk/tlumaczenia-w-londynie/) symultaniczne.


tłumacz
Author: Jana Svarova
Source: http://www.flickr.com
Proces tego typu tłumaczenia przebiega równocześnie, to oznacza, że mówca oraz tłumacz mówią kwestie w tym samym czasie. Z takim tłumaczeniem najczęściej spotkać się można przy okazji spotkań w międzynarodowym gronie, wykładów, albo konferencji. Wyjątkową odmianą są tłumaczenia kabinowe. Reguła tłumaczenia jest identyczna, jednak tłumacz wykonuje swoją pracę z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi oraz pomieszczeń. Przydatne mu będą słuchawki, mikrofon czy odbiornik dla słuchaczy. Są także tłumaczenia techniczne, odnoszą się do konkretnej branży. Taki tłumacz musi znać słownictwo i wyrażenia stosowane w konkretnej dziedzinie - dowiedz się więcej.