Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/oskbartek.pl/includes/menu.inc).

Konstrukcja dróg i wiążące się z tym zastosowanie lotnych popiołów

Najnowsze

Aktualnie poruszanie się za pomocą samochodów jest niezwykle powszechną formą transportu. W większych miastach duża część mieszkańców posiada auta, co widać szczególnie w godzinach szczytu na uczęszczanych ulicach. Od samego wymyślenia transportu kołowego występuje potrzeba zapewnienia odpowiednich dróg, tak by przemieszczanie się nie było utrudnione.

Obecne standardy przewidują drogi pokryte asfaltem, które są komfortowe w korzystaniu, a przy tym trwałe. Stworzenie nowej ulicy związane jest z dużą liczbą procedur, zwłaszcza jeśli ma to być na przykład autostrada. Do stworzenia takiej drogi wykorzystuje się na przykład specjalne spoiwa drogowe (), których skład bywa różnorodny zależnie od wymagań. Bezpośrednio z tworzeniem dróg wiąże się pojęcie popiołów lotnych, które posiadają szerokie zastosowanie w dużej liczbie dziedzin.
na placu budowy
Author: Jocelyn Kinghorn
Source: http://www.flickr.com
Lotne popioły a powstawanie dróg Tak zwane popioły lotne to substancje powstające w wyniku spalania różnorodnych paliw, przykładowo węgla (zobacz tą stronę).

Jeśli masz za zadanie poznać taki temat dokładniej i chcesz przeanalizować zagadnienie pod innym kątem, to więcej znajdziesz w tekście (https://www.centrumwygody.pl/materialy-instalacyjne/zestawy) artykułu, który jest w tym miejscu.

Na terenie Polski przemysł (zobacz wzór użytkowy wzór przemysłowy) związany z wydobyciem i wykorzystaniem węgla stoi na wysokim poziomie. Dzięki temu uzyskiwane są duże ilości różnego rodzaju popiołów, z których większa część przydatna jest w rozmaitych dziedzinach. Wspomniane już uprzednio spoiwa stosowane do budowy dróg niezwykle często złożone są między innymi z popiołu. Jest on bowiem substancją dobrze wiążącą rozmaite elementy mieszanki, co pozwala na stworzenie wytrzymałego podłoża.Inne zastosowanie popiołów lotnych
Popiół otrzymany po spalaniu węgla ma także wykorzystanie w wielu innych dziedzinach niż budowanie dróg. Generalnie przydatny jest w budownictwie, również tym dotyczącym domów. Chodzi w pierwszej kolejności o wzmacnianie podłoża, proces, który jest potrzebny praktycznie na każdym przyszłym miejscu budowy. Substancje te często bywają również składnikiem nawozów do roślin, a więc znajdują zastosowanie w rolnictwie. Popioły stosowane są także do produkcji niektórych typów farb i tworzyw sztucznych. Oprócz tego ważnym aspektem zastosowania popiołów lotnych jest konstruowanie wałów przeciwpowodziowych. Dzięki wykorzystaniu właściwych mieszanek zawierających również popiół wały te są bardzo trwałe i mogą wytrzymać wiele lat.