Metody wyliczania podatku za rok 2013.

Najnowsze

Początek nowego roku to w naszym kraju czas podsumowań ostatniego rok. Dokonujemy wówczas rozrachunku naszych uczynków z mijających 12 miesięcy, tworzymy plany na przyszły rok i ustalamy coroczne postanowienia, jakich zazwyczaj nie dotrzymujemy.

podatki
Source: flickr.com
Poza rozliczeniami personalnymi, musimy wykonać również rozliczenia finansowe z fiskusem, płacąc podatek dochodowy za zeszły rok.
Każdy z nas jest zmuszony wypełnić PIT 2013 i zanieść go fiskusowi.

Obowiązek rozliczenia podatku jest nakładany z chwilą uzyskania jakiegokolwiek przychodu, jednak podatek dochodowy wysokości 18 procent zysków musimy zapłacić dopiero po osiągnięciu kwoty przekraczającej kwotę dochodu zwolnioną z podatku, czyli około trzy tysiące zł. Jeśli przekroczymy tą sumę chociaż o złotówkę, jesteśmy zobowiązani uiścić podatek i rozliczyć pit. W ostatnich latach urzędy w Polsce chcą iść z duchem czasu, w związku z czym możemy rozliczać nasz PIT przez internet, co jest sposobem wielokrotnie lepszym niż wizyta w Urzędzie Skarbowym.

Sposoby obniżenia podatku, czyli w jaki sposób zmniejszyć podatek dochodowy.
Co roku ogłaszane są maksymalne ulgi i odliczenia podatkowe, jakie możemy uwzględniać w naszym druku podatkowym. Często przedsiębiorcy odliczają koszty kredytów na firmę, pomocy organizacjom pozarządowym i koszty telekomunikacyjne, a obywatele nie prowadzący firm opłaty za internet i odliczenie na dziecko. Każdy podatnik może, jeśli chce, przekazać swój 1 procent podatku na wybraną przez siebie organizację pozarządową. Takich instytucji jest w naszym kraju bardzo dużo, a dla sporej części z nich dochody z naszego jednego procenta są dużym udziałem w ich corocznym budżecie.

Jakie rzeczy charakteryzują organizacje pożytku publicznego i jakie są ich potrzeby?
Wszystkie organizacje pożytku publicznego mają własny numer nadany przez KRS (naratunek.org/pomoz-teraz/pit-2014-pit-przez-internet-2014-darmowy-program-do-rozliczania-pit-ow-pit-program/). Jeśli nie widzimy takiego numeru w danych kontaktowych naszej organizacji, możemy być pewni, iż mamy do czynienia z oszustem. Wiele Organizacji przekazuje środki na tzw. wyższe cele – pomoc upośledzonym ludziom, wyposażenie przytułków dla zwierząt, czy leczenie chorych na raka. Jednak istnieją również te, które np. finansują organizację imprez w różnych powiatach, bądź przekazują zgromadzone środki w rozwój kultury, np. opery w swoim rodzinnym mieście.
Istnienie takich organizacji definiuje wolna gospodarka, bo jedynie od nas zależy, której z nich przelejemy nasze odpisy z podatku.

Wszyscy pragnący oddać 1 procent mogą znaleźć szersze wiadomości w tej kwestii - np. na portalu internetowym.


Author: k.s.